عصرآنلاین

IMAP چیست؟

IMAP چیست سوالی که در این مقاله به آن میپردازیم. پروتکل دسترسی به پیام اینترنتی یا IMAP، یک پروتکل استاندارد برای بازیابی ایمیل است. این پروتکل پیام های ایمیل را بر روی یک سرور ایمیل ذخیره می کند و به گیرنده اجازه می دهد تا آنها را مشاهده و با آنها کار کند انگار که بر روی دستگاه خودشان ذخیره شده اند. IMAP به کاربران اجازه می دهد تا پیام ها را در پوشه ها سازماندهی کنند، پیام ها را برای اورژانسی یا پیگیری علامت گذاری کنند و پیام های پیش نویس را بر روی سرور ذخیره کنند. کاربران همچنین می توانند چندین برنامه کلاینت ایمیل داشته باشند که با سرور ایمیل همگام سازی می شوند تا نشان دهند کدام پیام ها خوانده شده اند یا هنوز خوانده نشده اند.

چگونگی کارکرد IMAP

به عنوان یک پروتکل ایمیل ورودی، IMAP به عنوان واسطه بین سرور ایمیل و کلاینت ایمیل عمل می کند. وقتی کاربران یک ایمیل را با استفاده از IMAP می خوانند، آنها را از سرور می خوانند. آنها در واقع ایمیل را دانلود یا بر روی دستگاه محلی خود ذخیره نمی کنند. این بدان معناست که ایمیل به یک دستگاه خاص مرتبط نیست و کاربران می توانند از هر مکانی در جهان با استفاده از دستگاه های مختلف به آن دسترسی داشته باشند.

اضافه کردن حساب های ایمیل به IMAP

وقتی یک حساب ایمیل به یک برنامه ایمیل یا کلاینت اضافه می شود، این برنامه معمولاً سعی می کند تا آن را با دسترسی IMAP راه اندازی کند. در این صورت، ورودی های کاربر لازم نیست. اما، اگر حساب قبلاً برای POP3 راه اندازی شده باشد، کلاینت ممکن است در اضافه کردن حساب به IMAP با مشکل مواجه شود. اگر کاربران هنوز نیاز به پیکربندی حساب خود با IMAP دارند، آنها باید نام های سرور POP3 و SMTP – ایمیل خروجی – را از ارائه دهنده ایمیل دریافت کرده و سپس این اطلاعات را در کلاینت وارد کنند.

تفاوت های IMAP و POP3

مانند IMAP، POP3 نیز یک پروتکل بازیابی ایمیل کلاینت-سرور است. با این حال، تفاوت هایی بین این دو پروتکل وجود دارد. با POP3، ایمیل برای کاربران در یک صندوق پستی تکی بر روی سرور ذخیره می شود. این ایمیل ها از سرور به دستگاه کاربر منتقل می شوند وقتی که کلاینت ایمیل باز می شود. در حالی که POP3 را می توان به عنوان یک سرویس “ذخیره و ارسال” فکر کرد، IMAP را می توان به عنوان یک سرور فایل از راه دور فکر کرد، زیرا کاربر می تواند ایمیل را بر روی سرور ذخیره کند و در هر زمان و مکانی که نیاز دارد به آن دسترسی داشته باشد.

مزایا و محدودیت های IMAP

مزایا

بیشتر پیاده سازی های IMAP از ورود چندگانه پشتیبانی می کنند. این به کاربران اجازه می دهد تا به طور همزمان از دستگاه های مختلف به سرور ایمیل متصل شوند. به عنوان مثال، کاربران می توانند به طور همزمان ایمیل خود را با برنامه Outlook بر روی iPhone و همچنین برنامه دسکتاپ Outlook دسترسی داشته باشند. دسترسی چندگانه با POP3 ممکن نیست، که در آن ایمیل های دانلود شده از سرور ناپدید می شوند و بنابراین نمی توان بعداً از یک دستگاه متفاوت به آنها دسترسی داشت. بنابراین، POP3 فقط زمانی مناسب است که کاربران همیشه از یک دستگاه به ایمیل خود دسترسی دارند.

محدودیت ها

حتی اگرچه IMAP دارای یک مکانیزم احراز هویت است، اما فرآیند احراز هویت می تواند به راحتی توسط هر کسی که بداند چگونه می توان رمز عبور را با استفاده از یک تجزیه کننده پروتکل دزدید، دور زده شود زیرا نام کاربری و رمز عبور کلاینت به صورت متن ساده منتقل می شوند. در محیط سرور Exchange، مدیران می توانند این ضعف امنیتی را با استفاده از رمزگذاری SSL برای IMAP حل کنند.

رابطه IMAP با TCP و HTTP

بیشتر پروتکل های کلاینت-سرور مدرن بین یک مرورگر وب و یک سرور یا یک برنامه و یک رابط برنامه کاربری (API) عمل می کنند. API ها بر روی پروتکل پایه، پروتکل انتقال هایپرتکست (HTTP) پیاده سازی شده اند. HTTP بر روی TCP پیاده سازی شده است که اطمینان می دهد بسته های داده به مقصد مورد نظر خود تحویل داده می شوند. مانند HTTP، IMAP نیز بر روی TCP پیاده سازی شده است. این بر اساس انواع مختلف درخواست ها کار می کند که به عنوان دستورات IMAP شناخته می شوند. یک دستور در IMAP مشابه یک درخواست در HTTP است. این یا به سرور می گوید که چیزی را انجام دهد یا از سرور برای برخی اطلاعات می پرسد.

نتیجه گیری

IMAP یک پروتکل بازیابی ایمیل بسیار محبوب است. محبوبیت آن به دلیل گسترش دستگاه های تلفن همراه، مانند گوشی های هوشمند و تبلت ها، در حال افزایش است. IMAP برای کسانی که نیاز دارند تا ایمیل خود را در حال حرکت یا با استفاده از دستگاه های مختلف دسترسی داشته باشند، ایده آل است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروتکل های ایمیل، می توانید به مقالات قبلی من در مورد SMTP، POP3 و مقایسه POP3 و IMAP مراجعه کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها