عصرآنلاین

آلما لینوکس همه چیزی که باید از آلما لینوکس بدانید

آلما لینوکس: همه چیزی که باید از آلما لینوکس بدانید

آلما لینوکس یک نوع لینوکس پایدار و رایگان است که به عنوان جانشین مستقیم CentOS طراحی شده است. آلما لینوکس سیستم عامل جالبی برای کسب و کارها و کاربران عادی است، زیرا دارای جامعه اختصاصی و سازگاری دودویی با Red Hat Enterprise Linux است.

آلما لینوکس چیست؟

بنیاد آلما لینوکس اوپن سورس با این شعار تبلیغ می کند: برای جامعه، توسط جامعه. اغلب یک توزیع لینوکس توسط یک جامعه حمایت می شود و برای توسعه دهندگان به صورت رایگان در دسترس قرار می گیرد. با این حال، آلما لینوکس با توجه به اینکه از زمان انتشار اولیه آن در سال 2021 توانسته است تعداد زیادی از کاربران را به خود جذب کند، یک رقیب جدی است. این به دلیل رویکرد شفاف آن است که به کاربران اجازه می دهد تمام مراحل را دنبال کرده و در صورت نیاز به صورت فعالیتی شرکت کنند. تاریخچه قبلی آلما لینوکس هم یکی از دلایل محبوبیت آن است، زیرا جانشین آن یک سیستم عامل بسیار محبوب است.

تاریخچه آلما لینوکس

این توزیع جدید پس از تأیید پایان CentOS توسعه یافت. CentOS یک کلون رایگان RHEL است و توسط بسیاری از توسعه دهندگان به شدت ارزشمند شناخته شده است. ویژگی ویژه این سیستم سازگاری دودویی با RHEL است. در پایان سال 2020، Red Hat اعلام کرد که پشتیبانی از CentOS را قطع کرده و CentOS Stream را به عنوان جانشین ارائه می دهد. با این حال، این نوع دیگر از لینوکس سازگاری دودویی با RHEL را ندارد. CentOS Stream یک نسخه منتشر شونده است که آزمایش اپدیت های پتانسیل برای RHEL تجربه می کند. به طور قابل فهمی، این برای بسیاری از کاربران عملی نیست. بنابراین، تمایل به یک جانشین جایگزین برای CentOS پدیدار شد.

در حال حاضر دو جایگزین وجود دارد: Rocky Linux که به نام هم‌تأسیس‌کننده CentOS، Rocky McGaugh، نامگذاری شده است، و آلما لینوکس. آلما لینوکس بر اساس همان ایده اصلی CentOS توسعه یافته است. هدف هنوز هم یک توزیع لینوکس کاملاً رایگان و سازگاری دودویی با نسخه فعلی RHEL است. نسخه بتای آلما لینوکس در 1 فوریه 2021 منتشر شد. نسخه پایدار آن نیز در پایان مارس همان سال منتشر شد. پشتیبانی از این توزیع حداقل تا سال 2029 در دسترس خواهد بود. شرکت های زیادی مانند ARM، AWS، Equinix و Microsoft نیز آلما لینوکس را پشتیبانی می کنند.

مزایای آلما لینوکس چیست؟

هر چند ایده اصلی یک توزیع لینوکس رایگان از جامعه ستودنی است، اما نهایتاً آلما لینوکس باید بر اساس اینکه چقدر سیستم عامل خوب و مفید است، اندازه گیری شود. بنابراین، ما به مرور مزایای این توزیع لینوکس را بررسی می کنیم. اولین مزیتی که برای کاربرانی که قبلاً به CentOS وابسته بوده و نیاز به تغییر دارند، جالب است، آلما لینوکس جایگزینی واضح برای توزیع محبوب است.

انتقال آسان از CentOS به آلما لینوکس
انتقال به نسخه آلما لینوکس در ارائه، سازگاری دودویی با RHEL و استفاده کلی آسان است. کسانی که CentOS را می شناسند و آن را دوست دارند، به سرعت با آلما لینوکس آشنا می شوند. این نسخه از RHEL تنها در ظاهر و عملکرد به طور کمی از جانشین محبوب خود متفاوت است. نصب های موجود CentOS نیز می توانند با یک اسکریپت به راحتی انتقال داده شوند.

جامعه آلما لینوکس

یکی از مزایا ایده جامعه است که در حال حاضر اثر مثبتی دارد و احتمالاً در آینده بیشترین اهمیت را خواهد داشت. بهبودها و تغییرات با هم توسعه داده می شوند و به سرعت پیاده سازی می شوند. توزیع با نیازهای کاربران واقعی خود در نظر گرفته شده است و الزامات آنها را برآورده می کند. هنگام انتقال به آلما لینوکس، پشتیبانی و مشاوره قوی در دسترس است. جامعه با ارزش آن در سالهای آینده نیز بسیار مهم خواهد بود زیرا آنها در سند ها و بروزرسانی ها کار خواهند کرد تا اطمینان حاصل شود که توسعه بیشتر برای مدیران بهترین نتایج را خواهد داشت.

کد منبع و پایداری آلما لینوکس

کد منبع بر اساس RHEL است، اما می تواند برای اهداف خود بهینه و تنظیم شود. تغییرات مورد نیاز پس از تبادل با جامعه، می تواند یکپارچه شود. آلما لینوکس بسیار پایدار است و بنابراین گزینه ای امن است، به خصوص در مقایسه با دو “برادر”. نرم افزار جدید در ابتدا برای CentOS Stream به عنوان یک نسخه منتشر شونده تست می شود، اما هنوز خطر خرابی های جزئی وجود دارد. پس از رفع این خرابی ها، نسخه تجاری بروزرسانی شده با Red Hat Linux Enterprise دریافت می کند و سپس نوبت آلما لینوکس می رسد. این روش زمان بیشتری می طلبد، اما حداقل تست شده است.

هزینه ها و لایسنس های آلما لینوکس

بدون شک، عامل هزینه باید ذکر شود. آلما لینوکس به صورت کاملاً رایگان است، اما همچنین قابلیت هایی را ارائه می دهد که سیستم عامل های تجاری دارند. هیچ هزینه یا هزینه ای وجود ندارد، و هیچ لایسنس، قرارداد خدمات، ثبت نام یا محدودیت استفاده وجود ندارد. این توزیع به واقع به منظور منبع باز تعهد دارد و یک جایگزین ارزشمند برای گزینه های پرداخت شده است.

 

این سیستم عامل برای چه طراحی شده است؟

آلما لینوکس خود را به عنوان یک سیستم عامل شرکتی معرفی می کند و برای شرکت ها و سازمان هایی طراحی شده است که به دنبال یک توزیع لینوکس پایدار و با نگهداری خوب برای استفاده تجاری هستند. عموماً به آن به عنوان جایگزین رایگان برای سیستم عامل تجاری Red Hat Enterprise Linux نگاه می شود؛ با این حال، کاربران همچنین می توانند از آلما لینوکس برای ساخت یک معماری عملیاتی امن و بهینه سازی برنامه استفاده کنند. سرورها با این توزیع لینوکس خوب کار می کنند، زیرا به یک سیستم عامل قابل اعتماد نیاز دارند. این سیستم در محیط های فیزیکی، مجازی و بر اساس ابر استفاده می شود. با وجود تمرکز بر روی شرکت ها، آلما لینوکس نیز برای استفاده شخصی مناسب است.

 

چه جایگزین هایی وجود دارد؟

اگرچه آلما لینوکس تا کنون بیشتر کاربران را شگفت زده کرده است، اما هنوز یک توزیع لینوکس جدید است. سیستم واقعاً فقط پس از چند سال استفاده می تواند به طور قطعی ارزیابی شود. با این حال، چندین جایگزین خوب برای آلما لینوکس وجود دارد. جایگزین منطقی دیگر Rocky Linux است که نیز به عنوان جانشین CentOS ایجاد شده است. با این حال، سیستم عامل هنوز بسیار جدید است و تنها به صورت محدود آزمایش شده است.

دبیان و اوبونتو هر دو سیستم عامل هستند که سال هاست که در بازار هستند، تعداد بی‌شماری کاربر دارند و به شکل عالی مستند شده اند. openSUSE Leap نیز یک جایگزین پایدار و کاربر پسند است که همکاری یک جامعه مشتاق را تقویت می کند. openSUSE Leap در زمینه توزیع های سرور لینوکس بسیار محبوب است.

 

نتیجه: آلما لینوکس با قدمت خوبی آغاز شده است

تا کنون، آلما لینوکس به ادعای خود برای تبدیل به جایگزینی امن و کاربر پسند برای CentOS، عمل کرده است. به دلیل جامعه بزرگ و متعهد، به نظر می رسد که این سیستم عامل در آینده نقش مهمی را ایفا خواهد کرد و خود را به عنوان جایگزین پیشنهادی برای RHEL مطرح خواهد کرد. آلما لینوکس گزینه خوبی است اگر به دنبال یک توزیع پایدار و رایگان برای کسب و کار هستید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها