عصرآنلاین

آرچ لینوکس

توزیع آرچ لینوکس چیست

توزیع آرچ لینوکس یک توزیع مستقل لینوکس است که به اصول سادگی، مدرن بودن، عمل‌گرایی، مرکزیت کاربر و چندکاره بودن پایبند است. این توزیع کم حجم، سبک و در عین حال به‌روز است که به جای سعی در جذابیت برای تعداد زیادی از کاربران، به کاربران ماهر GNU / Linux می‌آموزد. آرچ از دیدگاه “خودت انجامش بده” (DIY) در میان کاربرانش ترویج می‌کند و بنابراین به شما آزادی ارائه می‌دهد که سیستم خود را بر اساس نیازهای خود تنظیم کنید.

 

مزایای آرچ لینوکس:

آرچ در لبه‌ی نوآوری است:
آرچ لینوکس از مدل انتشار متوالی پیروی می‌کند، به عبارت دیگر این بدان معناست که شما همه ویژگی‌ها و به‌روزرسانی‌های جدید را به محض انتشار آن‌ها دریافت می‌کنید. وقتی به‌روزرسانی و ارتقای سیستم شما به یک دستور ساده زیر بسنده است، نیازی به نسخه‌ها نیست.

pacman -Syu
آرچ همان چیزی است که می‌خواهید:
آرچ لینوکس به کاربرانش مقدار قابل توجهی از سفارشی‌سازی ارائه می‌دهد. نصب تمیز آرچ حتی شامل محیط دسکتاپ یا یک مدیر پنجره نیست. کاربر سیستم خود را از پایه می‌سازد. این روش همچنین باعث می‌شود آرچ بسیار سبک باشد، زیرا هیچ برنامه اضافی پیش‌نصب‌شده‌ای در سیستم وجود ندارد و کاربر کنترل کاملی بر آنچه که می‌خواهد و زمانی که می‌خواهد دارد.

مخزن کاربران آرچ (AUR):
یک ویژگی منحصر به فرد که باعث می‌شود آرچ در میان سایر توزیع‌ها برجسته شود، مخزن کاربران آرچ (AUR) است. این یک مخزن مدیریت‌شده توسط جامعه برای کاربران آرچ است. این مخزن شامل توضیحات بسته‌ها (PKGBUILDها) است که به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از makepkg یک بسته را از منبع کد کامپایل کرده و سپس آن را از طریق pacman نصب کنید. AUR برای سازماندهی و اشتراک بسته‌های جدید از جامعه و کمک به تسریع جمع‌آوری بسته‌های محبوب در مخزن جامعه‌ای ایجاد شده است. AUR ارائه نرم‌افزارهای مخزن رسمی آرچ را بسیار گسترده‌تر و فراتر از آن می‌برد.

به طور کلی، آرچ لینوکس با توجه به ویژگی‌هایی مانند رویکرد به‌روز و روان در به‌روزرسانی‌ها، سفارشی‌سازی بی‌نظیر و امکانات گسترده‌تر نرم‌افزاری از طریق مخزن کاربران (AUR)، یکی از گزینه‌های محبوب و قدرتمند برای کاربران حرفه‌ای لینوکس است. این توزیع به شما اجازه می‌دهد تا سیستم خود را بر اساس نیازها و ترجیحات شخصی‌تان سازماندهی کنید و از آزادی بی‌سابقه‌ای برای کنترل و تنظیم سیستم خود بهره‌مند شوید.

ویکی مقدس آرچ:
آرچ لینوکس یکی از بهترین توزیع‌های لینوکس از نظر مستندات، اگر بهترین نباشد. ویکی آرچ بین طرفداران لینوکس به مراتب شهرت دارد. این ویکی بسیار جامع و وسیع است و گاهی اوقات فراتر از خود آرچ لینوکس می‌رود. اگر با سیستم خود مشکلی دارید، احتمالا ویکی آرچ قبلا راه حل آن را در اختیار دارد.

این یک پل است:
مدیر بسته (pacman)، مدیر بسته آرچ لینوکس، خود به طور منحصر به فرد بسیار جالب است. این انعطاف پذیری کافی را دارد که پشتیبانی از نصب بسته‌های دودویی از مخزن آرچ، به علاوه دودویی‌های کامپایل شده از منبع از طریق makepkg را انجام دهد. این ویژگی باعث می‌شود آرچ پلی باشد بین توزیع‌هایی که اجازه نصب بسته‌های دودویی از طریق سیستم‌های مدیریت بسته خود را می‌دهند و توزیع‌هایی که امکان سازی کاربران برای کامپایل دودویی‌ها از منبع با پیکربندی‌های متغیر را فراهم می‌کنند.

افزایش درک لینوکس:
شما نمی‌دانید چقدر نصب تمیز یک سیستم آرچ می‌تواند پاداش‌دهنده باشد مگر اینکه خودتان تجربه‌اش کنید. فرایند نصب بسیار پیچیده است زیرا بیشتر کارهایی که انجام می‌دهید با رابط کاربری گرافیکی کمک نمی‌شود و از دستورات CLI استفاده می‌کنید. اگرچه این نوع پیچیدگی ممکن است برای کاربران تازه‌کار ترسناک به نظر برسد، اما باز هم مزایای خود را دارد. فرایند نصب به شما بسیاری در مورد چگونگی کارکرد لینوکس آموخته می‌دهد که ممکن است به خاطر نصب‌کننده‌های گرافیکی مدرن نیاز به یادگیری آن‌ها نداشته باشید. در طول خود نصب، شما با مفاهیمی مانند مدیران نمایش، chroot، پیکربندی شبکه‌ها و بسیاری موارد دیگر آشنا می‌شوید.

توجه: آرچ لینوکس همچنین نصب‌کننده‌های گرافیکی برای کاربران تازه‌کار لینوکسی دارد که آماده نیستند به روش سخت عمل کنند اما در آن‌ها کجاست لذت؟

امتیاز اضافی:

اگر به امنیت سایبری علاقه‌مند هستید، احتمالاً از Black Arch شنیده‌اید. مخزن Black Arch شامل یک لیست عظیم از ابزارهای امنیتی برای تست‌کنندگان نفوذ و پژوهشگران امنیت است. برخی کاربران ممکن است از نصب Black Arch به خاطر حجم بزرگ آن که شامل تمام ابزارها (از جمله آن‌هایی که هرگز استفاده نخواهید کرد) است، دوری کنند. خبر خوب این است که شما می‌توانید مخزن Black Arch را در سیستم آرچ خود ادغام کرده و ابزارهای مورد نیاز خود را به صورت درخواستی از مخزن دریافت کنید.

سایر توزیع‌های لینوکس محبوب مبتنی بر آرچ:

لینوکس مانجارو
آرکو لینوکس
EndeavourOS
RebornOS

 

معایب آرچ لینوکس:

توزیع پیشرفته‌ای است:
اگرچه ممکن است آرچ را یک رقیب بسیار مناسب برای پرش به توزیع بعدی خود بدانید، اجازه دهید به شما یادآوری کنم که این توزیع به هیچ وجه برای مبتدیان دوست‌داشتنی نیست. توصیه نمی‌شود که یک کاربر تازه‌کار کامل لینوکس سعی کند آرچ را امتحان کند. با توجه به میزان سفارشی‌سازی که آرچ ارائه می‌دهد، احتمال زیاد است که یک کاربر تازه‌کار در حال تلاش برای پیکربندی سیستم به روش کاملاً اشتباهی، سیستم خود را خراب کند. اگر واقعاً می‌خواهید آرچ را امتحان کنید و از مهارت‌های لینوکسی خود مطمئن نیستید، ایده بهتری است که ابتدا نصب را در یک ماشین مجازی امتحان کنید و سپس زمانی که به اندازه‌ی کافی مطمئن شدید، به یک سیستم واقعی بپرید.
جامعه‌ای کوچکتر نسبت به دیگران.
در صورت بروز مشکلات به سختی قابل تعمیر است.

پرسش‌های متداول در مورد آرچ لینوکس.

تفاوت لینوکس و آرچ لینوکس چیست؟
لینوکس یک هسته سیستم‌عامل آزاد است که خدمات پایه را برای اجرای برنامه‌ها روی یک رایانه فراهم می‌کند و زمانی که در مورد آرچ لینوکس صحبت می‌کنیم، این یک توزیع لینوکس است که سبک و قابل سفارشی‌سازی است.

آرچ لینوکس بیشترین استفاده را توسط کاربران پیشرفته دارد که همیشه می‌خواهند بر سیستم خود کنترل داشته باشند. در این توزیع، کاربران مجاز هستند به راحتی بسته‌های نرم‌افزاری را با استفاده از یک مدیر بسته به نام پک‌مَن (Pacman) نصب و مدیریت کنند. در آرچ لینوکس، انتشار مدل‌های جدید به صورت مداوم انجام می‌شود، به این معنی که از مدل انتشار رولینگ (Rolling Release) استفاده می‌کند و به‌روزرسانی‌ها به طور مستمر انجام می‌شوند.

در کل، می‌توان گفت که لینوکس توزیع‌های زیادی دارد، هر کدام دارای نرم‌افزارهای پیش‌نصب شده هستند، در حالی که در آرچ لینوکس، کاربران طبق نیازهای خود بهینه‌سازی و پیکربندی می‌کنند. بنابراین، می‌توان گفت که آرچ لینوکس یک توزیع خاص است که به خاطر قابلیت سفارشی‌سازی و سبک بودن آن شناخته می‌شود.

برای چه کاری آرچ لینوکس بهترین استفاده را دارد؟
بهترین استفاده برای کاربرانی است که می‌خواهند کنترل کاملی بر سیستم خود داشته باشند. و برای کاربرانی که می‌خواهند یک سیستم‌عامل سبک، قابل سفارشی‌سازی و به‌روز داشته باشند. چون از مدل انتشار رولینگ (Rolling Release) استفاده می‌کند. همچنین به دلیل سرعت و کارایی خود شناخته شده است.

آرچ لینوکس به چه معناست؟
آرچ به معنای خاصی نیست. نام “آرچ” به مینیمالیسم، زیبایی و سادگی توزیع اشاره دارد. هدف اصلی آرچ لینوکس حفظ سادگی و محوریت کاربر است. حتی ویژگی‌های آن یک هدف دایره‌ای را نشان می‌دهد که سادگی و طراحی محوریت کاربر را نمایان می‌کند.

آرچ لینوکس چه میزان رم مصرف می‌کند؟
با این حال، دادن یک پاسخ دقیق به اینکه آرچ لینوکس چه میزان رم مصرف می‌کند دشوار است چون بستگی به موارد مختلفی مانند مشخصات سخت‌افزاری رایانه ما، مدیر پنجره‌ها و مدیر دسکتاپ در سیستم ما و برنامه‌هایی که در سیستم ما استفاده می‌کنیم دارد، به هر حال اگر نیاز به نصب حداقلی داشته باشیم، می‌توانیم حدود 200-400 مگابایت رم را انتظار داشته باشیم.

 

آیا آرچ لینوکس بدون رابط گرافیکی است؟
بله، نصب آرچ لینوکس بدون داشتن رابط کاربری گرافیکی (GUI) امکان‌پذیر است. همانطور که از بحث بالا متوجه شدیم، آرچ لینوکس انعطاف‌پذیر و قابل سفارشی‌سازی است که به این معناست که کاربران می‌توانند آن را بر اساس نیاز خود شخصی‌سازی کنند. بسیاری از کاربران آرچ لینوکس ترجیح می‌دهند نصب حداقلی را بدون رابط گرافیکی انجام دهند.

 

دستور arch برای چاپ معماری کامپیوتر استفاده می‌شود. دستور arch چیزهایی مانند “i386, i486, i586, alpha, arm, m68k, mips, sparc, x86_64, و غیره” را چاپ می‌کند.

سینتکس:

arch [OPTION]

گزینه‌ها:

arch –help : اطلاعات کمکی را نمایش می‌دهد.

arch –version : اطلاعات نسخه را نمایش می‌دهد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها