عصرآنلاین

 پروتکل POP3 چیست؟ 

POP3 چیست؟ این سوالی است که گاها شاید در هنگام اتصال ایمیل خود به یک نرم افزار مدیریت ایمیل از خود پرسیده باشید. پروتکل Post Office Protocol نسخه 3  یا همان  POP3، محبوب‌ترین پروتکل استفاده شده برای دریافت ایمیل از طریق اینترنت است. این پروتکل استاندارد، که اکثر سرورهای ایمیل و کلاینت‌های آنها از آن پشتیبانی می‌کنند، برای دریافت ایمیل‌ها از یک سرور از راه دور و ارسال آن به یک کلاینت محلی استفاده می‌شود.

POP3 یک پروتکل یک‌طرفه کلاینت-سرور است که در آن ایمیل در سرور ایمیل دریافت و نگهداری می‌شود. “3” اشاره به نسخه سوم از پروتکل اصلی POP دارد.

گیرنده یا کلاینت ایمیل او می‌تواند به طور دوره‌ای ایمیل را از سرور با استفاده از POP3 دانلود کند. بنابراین، POP3 روشی برای دانلود ایمیل از سرور به کلاینت ارائه می‌دهد تا گیرنده بتواند ایمیل را در حالت آفلاین مشاهده کند. POP3 می‌تواند به عنوان یک سرویس “ذخیره و ارسال” فکر شود.

با برخی از پیاده‌سازی‌ها، کاربران یا یک مدیر می‌توانند مشخص کنند که ایمیل برای مدتی ذخیره شود، اجازه می‌دهد تا کاربران بتوانند ایمیل را به تعداد دلخواه در طول دوره مشخص شده دانلود کنند.

POP3 و برنامه‌های ایمیل

POP3 در بیشتر برنامه‌های ایمیل محبوب، از جمله Microsoft Outlook، تعبیه شده است. این پروتکل کار خواهد کرد به شرطی که برنامه ایمیل برای میزبانی POP3 پیکربندی شود. هر سرور ایمیل POP3 دارای یک آدرس متفاوت است که باید در برنامه ایمیل وارد شود تا بتواند با پروتکل ارتباط برقرار کند. کاربران باید نام کاربری و رمز عبور خود را نیز وارد کنند تا بتوانند ایمیل را با موفقیت دریافت کنند.

علاوه بر این، از آنجا که POP3 در مرورگرهای اینترنت استاندارد، از جمله Internet Explorer و Mozilla Thunderbird، تعبیه شده است، کاربران می‌توانند ایمیل خود را حتی بدون یک کلاینت ایمیل بررسی کنند.

پورت‌های POP3

POP3 به طور پیش فرض بر روی دو پورت زیر کار می‌کند:

– پورت 110: پورت پیش فرض، غیر رمزگذاری شده؛ و

– پورت 995: باید زمانی استفاده شود که کاربر نیاز به اتصال امن با استفاده از POP3 دارد.

چگونگی کارکرد فرآیند تحویل ایمیل

سرور با شروع سرویس POP3 با گوش دادن به پورت TCP 110 شروع می‌کند. وقتی یک کلاینت می‌خواهد از POP3 برای بازیابی ایمیل استفاده کند، یک اتصال TCP با میزبان سرور برقرار می‌کند. هنگامی که این اتصال برقرار شود، سرور POP3 یک پیام خوش آمد گویی می‌فرستد. در این نقطه، جلسه وارد حالت تأیید می‌شود.

در حالت معامله که پس از آن می‌آید، کلاینت و سرور دستورات و پاسخ‌ها را تا زمانی که اتصال بسته یا قطع شود، مبادله می‌کنند. دستورات از سوی کلاینت شامل کلمات کلیدی حساس به حالت، احتمالا

ً دنباله دار توسط استدلال‌ها، هستند. پاسخ‌ها از سوی سرور شامل یک نشانگر وضعیت و یک کلمه کلیدی هستند، که ممکن است توسط اطلاعات اضافی دنبال شوند.

وقتی کلاینت دستور خروج را صادر می‌کند، جلسه وارد حالت به‌روزرسانی می‌شود. سرور POP3 منابعی را که در حالت معامله به دست آورده بود، آزاد می‌کند، و “خداحافظ” می‌گوید، که در آن زمان اتصال TCP بسته می‌شود.

پس از اینکه جلسه POP3 وارد حالت به‌روزرسانی شد، سرور POP3 پیام را حذف می‌کند.

مزایا و محدودیت‌های POP3

با اینکه POP3 بسیاری از بارها از زمانی که در دهه 1980 میلادی شروع شد، بهبود یافته است، اما به دلیل سادگی خود محبوب مانده است. دلیل دیگر برای همه‌گیر بودن آن این است که امکان بازیابی ایمیل را با خطاهای کمینه فراهم می‌کند.

این پروتکل ایده‌آل است وقتی کاربران نیاز به دسترسی به ایمیل خود در حالت آفلاین دارند و آنها یک دستگاه مخصوص برای بازیابی استفاده می‌کنند. POP3 همچنین برای ارسال و ذخیره ایمیل‌های انبوه مفید است.

POP3 قصد پشتیبانی از دستکاری یا همگام‌سازی ایمیل روی سرور را ندارد، زیرا قرار است ایمیل به کلاینت دانلود شود و سپس از سرور حذف شود. برای این موارد استفاده، پروتکل دسترسی به پیام اینترنتی (IMAP) پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر استفاده می‌شود.

IMAP همچنین می‌تواند یک اتصال موجود را برای پیام‌های تازه وارد شده نظرسنجی کند و از پوشه‌های متعدد روی سرور پشتیبانی می‌کند. POP3 این قابلیت‌ها را ندارد.

چگونه POP3، IMAP و SMTP مرتبط هستند؟

IMAP یک پروتکل بازیابی ایمیل جایگزین است. مشابه یک سرور فایل از راه دور، IMAP به کاربر اجازه می‌دهد تا ایمیل را روی سرور نگه دارد، جایی که ایمیل می‌تواند در پوشه‌ها سازماندهی شود.

مانند POP3، IMAP توسط تمام کلاینت‌های ایمیل مدرن و وب سرورها پشتیبانی می‌شود. اما بر خلاف POP3، IMAP همچنین ایمیل را در سراسر دستگاه‌ها یا کلاینت‌های متعدد همگام می‌کند، که آن را مناسب‌تر از POP3 می‌کند وقتی که یک کاربر با بسیاری از دستگاه‌ها کار می‌کند یا می‌خواهد از مکان‌های متعدد به ایمیل دسترسی داشته باشد. IMAP بر روی پورت‌های 143 و 993 کار می‌کند.

POP3 و IMAP هر دو مربوط به دریافت ایمیل هستند اما متفاوت از پروتکل انتقال ایمیل ساده (SMTP)، یک پروتکل برای انتقال ایمیل در سراسر اینترنت. SMTP ایمیل را می‌فرستد، یک مدیر ایمیل آن را به نام گیرنده دریافت می‌کند، و ایمیل با استفاده از POP3 یا IMAP خوانده می‌شود.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر یا سوالات احتمالی، لطفاً اطلاع دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها